Akciová společnost: Vše, co potřebujete vědět

Akciová Společnost

Definice akciové společnosti

Akciová společnost je v České republice upravena zákonem č. 90/2012 Sb., o obchodních korporacích, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o obchodních korporacích“). Jedná se o kapitálovou obchodní společnost, jejíž základní kapitál je rozvržen na určitý počet akcií o určité jmenovité hodnotě. Akcionář jako společník akciové společnosti neručí za závazky společnosti, jeho riziko se omezuje pouze do výše jeho vkladu, tj. jmenovité hodnoty akcií, které upsal. Akciová společnost odpovídá za porušení svých závazků celým svým majetkem.

Založení akciové společnosti je možné buďto zakladatelskou listinou nebo zakladatelskou smlouvou. V obou případech je nutné, aby tyto dokumenty obsahovaly stanovy společnosti. Stanovy akciové společnosti upravují základní náležitosti fungování společnosti, jako je například firma a sídlo společnosti, předmět podnikání, výše základního kapitálu, počet a druhy akcií, pravidla svolávání a fungování valné hromady (nejvyššího orgánu akciové společnosti) a další. Akciová společnost vzniká zápisem do obchodního rejstříku. Pro zápis do obchodního rejstříku je nutné splnit řadu náležitostí, mimo jiné prokázat splacení základního kapitálu a složení emisního kurzu.

Založení a vznik

Akciová společnost, jeden z nejrozšířenějších typů obchodních korporací, má své kořeny hluboko v historii. Její založení a vznik se řídí přísnými pravidly právního řádu, konkrétně zákona o obchodních korporacích. Prvním krokem je vypracování zakladatelské listiny, která musí obsahovat náležitosti stanovené zákonem, jako je obchodní firma, sídlo společnosti, předmět podnikání a výše základního kapitálu. Zakladatelé se v ní zavazují k převzetí akcií a splacení emisního kurzu. Následuje zápis společnosti do obchodního rejstříku, čímž akciová společnost vzniká a nabývá právní subjektivity. Tento proces je zásadní pro fungování společnosti a její účast v obchodním styku.

Akcie a akcionáři

Akcie představují cenné papíry, které vyjadřují podíl na společnosti, respektive na jejím základním kapitálu. Držitel akcie, tedy akcionář, se stává spoluvlastníkem akciové společnosti a má z tohoto titulu určitá práva a povinnosti. Mezi základní práva akcionáře patří právo na podíl ze zisku formou dividendy, právo účastnit se valné hromady a právo na likvidační zůstatek v případě zániku společnosti. Akcionář má dále právo na informace o chodu společnosti a na kontrolu hospodaření. Zákon o obchodních korporacích upravuje v této souvislosti například právo akcionáře klást dotaz členům statutárního orgánu na valné hromadě. Povinnosti akcionáře jsou pak dány především zákonem a stanovami společnosti. Mezi základní povinnosti patří povinnost splatit emisní kurz upsaných akcií a povinnost loajality vůči společnosti. Akcionář by měl jednat v souladu se zájmy společnosti a zdržet se jednání, které by společnosti mohlo způsobit újmu.

Akciová společnost je kapitálovou společností, která má základní kapitál rozvržený na určitý počet akcií o určité jmenovité hodnotě nebo stanovené jako kusové.

Radomír Špaček

Orgány společnosti

Akciová společnost, upravena v zákoně č. 90/2012 Sb., o obchodních korporacích, má ze zákona danou určitou strukturu orgánů, které zajišťují její chod a rozhodování. Mezi tyto orgány patří: 1. valná hromada, 2. představenstvo a 3. dozorčí rada. Valná hromada je nejvyšším orgánem společnosti, tvořená všemi akcionáři. Schází se minimálně jednou ročně a rozhoduje o zásadních otázkách, jako je například schválení účetní závěrky, rozdělení zisku, volba a odvolání členů představenstva a dozorčí rady, změna stanov společnosti nebo její zrušení. Představenstvo je statutárním orgánem, který řídí činnost společnosti a jedná jejím jménem. Jeho členy volí a odvolává valná hromada. Dozorčí rada je kontrolním orgánem, který dohlíží na činnost představenstva a na to, zda je společnost řízena s péčí řádného hospodáře. Zákon o obchodních korporacích umožňuje upravit působnost orgánů v určitém rozsahu ve stanovách společnosti, avšak základní rámec daný zákonem musí být vždy dodržen. Tato struktura orgánů má zajistit transparentnost a správné fungování akciové společnosti v souladu se zákonem a zájmy akcionářů.

Hospodaření a odpovědnost

Akciová společnost, jakožto jeden z nejrozšířenějších typů obchodních korporací, se vyznačuje specifickým uspořádáním vnitřních vztahů a rozdělením pravomocí. Hospodaření a s ním spojená odpovědnost tvoří jeden ze základních pilířů fungování každé akciové společnosti. Zákon o obchodních korporacích jasně vymezuje pravidla hry, a to s důrazem na ochranu zájmů všech zúčastněných stran, ať už se jedná o akcionáře, věřitele či obchodní partnery.

Vlastnosť Akciová spoločnosť Spoločnosť s ručením obmedzeným
Základné imanie 2 000 000 Kč
(alebo 80 000 EUR)
1 Kč
Ručenie za záväzky Do výšky vloženého kapitálu Do výšky vloženého kapitálu

Základním dokumentem upravujícím hospodaření je stanovy společnosti, které definují předmět podnikání a vnitřní mechanismy fungování. Důležitou roli hraje také valná hromada, nejvyšší orgán společnosti, který schvaluje účetní závěrku a rozhoduje o rozdělení zisku. Odpovědnost za řádné vedení účetnictví a za plnění daňových povinností nese statutární orgán, tedy představenstvo nebo jednatel. V případě porušení těchto povinností hrozí jak společnosti, tak i odpovědným osobám sankce ze strany státu.

Zrušení a likvidace

Zrušení a likvidace akciové společnosti představuje konečnou fázi její existence. Jde o proces, který je detailně upraven zákonem, konkrétně zákonem o obchodních korporacích. Zrušení akciové společnosti může nastat z různých důvodů, ať už dobrovolně rozhodnutím valné hromady, tak i nedobrovolně, například v důsledku úpadku. V případě likvidace se jmění společnosti po uhrazení všech závazků rozdělí mezi akcionáře. Celý proces likvidace je završen výmazem společnosti z obchodního rejstříku. Teprve tímto okamžikem akciová společnost zaniká.

Zvláštní typy a.s.

Vedle klasické akciové společnosti existují v českém právním řádu i zvláštní typy a.s., které se liší specifickými rysy a úpravou. Mezi ně patří například:

Akciová společnost s ručením omezeným. Tato forma se vyznačuje tím, že alespoň jeden akcionář ručí za závazky společnosti do výše svého nesplaceného vkladu, zatímco ostatní akcionáři mají ručení omezeno pouze na jmenovitou hodnotu svých akcií.

Evropská akciová společnost (Societas Europaea). Tato forma umožňuje založit společnost podle evropského práva a působit ve více členských státech EU s jednotným statutem.

Akciová společnost s proměnným základním kapitálem. Tato forma se vyznačuje flexibilitou v oblasti navyšování a snižování základního kapitálu bez nutnosti měnit stanovy společnosti.

Tyto zvláštní typy a.s. nabízejí podnikatelům širší škálu možností, jak strukturovat své podnikání a přizpůsobit ho specifickým potřebám. Je však důležité si uvědomit, že s nimi souvisí i specifické právní a daňové aspekty, které je nutné zohlednit.

Publikováno: 28. 12. 2024

Kategorie: finance